خانه / حقوق شرکت های تجاری / آنچه یک مدیرعامل باید در خصوص صاحبان امضاء مجاز شرکت بداند

آنچه یک مدیرعامل باید در خصوص صاحبان امضاء مجاز شرکت بداند

اهمیت بحث:
قرارداد، چک، سفته و هر سند تعهد آور دیگه ای بدون امضاء شخص متعهد ارزش ندارد. شخص حقیقی میتواند اراده خود را  با امضاء پیاده نماید و خود را متعهد نماید اما وضعست شخص حقوقی و یا شرکت چگونه است؟ چه کسی می تواند به نمایندگی از شرکت طرف قرارداد شود یا قرارداد و یا سایر اسناد متعهد آو را امضانماید؟ جواب این سوال وقتی اهمیت پیدا می کند که بدانیم قرارداد و هر سند دیگری که توسط نماینده های شرکت امضا نشده باشد، در صورت تخلف شرکت از ایفای تعهد قابلیت پیگیری قضایی ندارد. جواب این سوال را باید در مبحث صاحبان امضاء مجاز شرکت جستجو نماییم:

۱. شرکت مانند شخص حقیقی نمی تواند راسا با اشخاص ثالث مکاتبه، قرارداد منعقد یا اسناد تعهد آوری مانند چک و سفته صادر نماید. لذا در زمان ثبت شرکت، شخص و یا اشخاصی باید تعیین شوند که به نمایندگی از شرکت بتوانند تصمیماتی را که مجامع و هیئت مدیره شرکت اخذ نموده¬اند، عملی نموده و با اشخاص ثالث قرارداد منعقد نماید.

۲. مدیرعامل در اغلب موارد جز صاحبان امضاء مجاز شرکت است. اما ممکن است در کنار مدیرعامل، اعضای دیگر شرکت به عنوان صاحب امضا مجاز تعیین می شوند.

۳.در اولین جلسه هیئت مدیره ای که تشکیل می شود، اعضای هیئت مدیره صاحبان امضا مجاز را نیز تعیین می نمایند. در زمان ثبت شرکت نیز از ثبت کننده شرکت درخواست می شود که اشخاصی که صاحب امضا مجاز شرکت می باشند ذکر شوند.

۴. اسنادی که نیازمند امضا می باشد به دو بخش تقسیم می گردد:
– چک، سفته، برات، قراردادها و به عبارتی دیگر هرگونه اسناد تعهد آور برای شرکت
-اوراق عادی و اداری

بخوانید
مسئولیت مالیاتی اعضای هیات مدیره استارتاپ ها

۵. اعطای حق امضای مجاز به چند طریق زیر ممکن است:
-مدیر عامل به تنهایی صاحب حق امضای مجاز برای هر دو نوع از اسناد مذکور باشد.
-مدیرعامل و یکی از اعضای هیئت مدیره صاحبان حق امضای مجاز برای اسناد تعهد آور باشند و مدیرعامل صاحب حق امضا اوراق عادی و اداری باشد.
-مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره صاحبان حق امضای مجاز برای اسناد تعهد آور باشند و مدیرعامل صاحب حق امضا اوراق عادی و اداری باشد.
-مدیرعامل و یکی از سهامداران صاحبان حق امضای مجاز برای اسناد تعهد آور باشند و مدیرعامل صاحب حق امضا اوراق عادی و اداری باشد.
-مدیرعامل تا سقف مثلا ۲۰ میلیون تومان به تنهایی صاحب حق امضای مجاز برای اسناد تعهد آور باشند ولیکن برای مبلغ بیشتر همراه با یکی از سهامدران، یا یکی از اعضای هئیت مدیره یا رئیس هیئت مدیره صاحب حق امضای مجاز باشد. مدیرعامل صاحب حق امضا اوراق عادی و اداری باشد.

۶. با توجه به اینکه مدیرعامل رکن اجرایی شرکت است، غالبا به تنهایی صاحب امضای اوراق عادی و اداری می باشد، اگرچه خلاف آن هم امکان پذیر است.

۷-برای آنکه صاحبان امضای مجاز یک شرکت را شناسایی نمایییم، باید اسم ثبتی شرکت، یا شماره ثبت و یا شناسه ملی آن را داشته باشیم. برای این منظور باید به سایت روزنامه رسمی کشور مراجعه شود و یکی از موارد مذکور پر شود.

۸-در صورتی که شرکتی تازه تاسیس شده باشد، در آگهی تاسیس آن، صاحبان امضای مجاز مشخص شده است.

۹-در خصوص شرکت های سهامی خاص، مجمع عمومی عادی و یا هیئت مدیره می تواند صاحبان امضای مجاز را تغییر دهند. لذا ممکن است در زمان تعیین مدیران جدید صاحبان امضای مجاز تغییر یابند. یا هیئت مدیره شرکت صاحبان امضای مجاز را تغییر دهد. بنابراین در حالت باید آگهی های شرکت بررسی شود و آخرین صاحبان امضای مجاز شناسایی شود.

بخوانید
مفهوم رقیق شدن سهام در قراردادهای سرمایه گذاری استارتاپ ها

۱۰-چنانچه سهامداران و اعضا شرکت به این نتیجه برسند که حق امضا مجاز تغییر گردد،باید این امر در مجمع عمومی فوق العاده صورتجلسه شود و یا در جلسه هیئت مدیره که توسط اعضا تشکیل می شود مطرح گردد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

نکات مربوط به بیمه ویژه مدیران استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک

نکات مربوط به بیمه ویژه مدیران استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک

وظیفه تشکیل پرونده و اخذ کد کارگاهی از جمله اموری که کسب و کارهای نوپا  …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *