خانه / حقوق مالکیت فکری / آیا برند (علامت تجاری) ثبت نشده از نظر حقوقی قابل حمایت است؟

آیا برند (علامت تجاری) ثبت نشده از نظر حقوقی قابل حمایت است؟

اگر شرکتی از یک برند برای معرفی محصول یا خدمات خود استفاده نماید اما آن را ثبت نکند و شخص دیگری آن علامت را به نام خود ثبت نماید، آیا شخصی که زودتر از شخص ثبت کننده علامت تجاری، نسبت به آن علامت حقی دارد؟

 آیا قوانین مربوط به حقوق مالکیت فکری متضمن حقوقی برای وی خواهند بود.

فرض کنید شرکت (پاک) با وجود فعالیت چند ساله برند (پاک) را ثبت نکرده باشد، شخص دیگری  (آقای الف)  این برند را به نام خود ثبت کند.

حال نظر قانون گذار ایران چیست؟ شرکت پاک می تواند علیه (آقای الف) شکایت کند؟ آیا می تواند درخواست ابطال ثبت علامت تجاری را طرح نماید؟

-قانون گذار ایران در قانون مصوب 1386 در این مورد سکوت کرده است.  یعنی این فرض را پیشبینی نکرده است. در نتیجه این سکوت منجر به این شده که بین حقوقدان ها اختلاف به وجود آید و در این خصوص دو نظر وجود دارد:

نظر اول: شرکت پاک کوتاهی کرده و باید جریمه شود (قاعده اقدام)

بعضی از حقوقدانان حقی برای استفاده کننده مدم از علامت تجاری قائل نیستند. بلکه استفاده کننده مقدم پس از ثبت علامت تجاری به نام شخص دیگری، حق استفاده از علامت را دیگر ندارد. این حقوقدانان بر این باورند که استفاده کننده مقدم کوتاهی کرده است و خودش مقصر است ( اصطلاحا قاعده اقدام گفته می شود).

بخوانید
تأمین مالی مبتنی بر درآمد Revenue-Based Financing (RBF) جایگزینی برای سرمایه‌گذاری خطرپذیر
نظر دوم: شرکت پاک مبتکر این برنده و کار خانم طاهری یک کار غیر رقابتی محسوب می شود.

نظر دیگری بر خلاف نظر اول وجود دارد که بعضی از قضات دادگاه ها بر اساس آن حکم داده اند. طبق این نظر استفاده کننده مقدم می تواند از ددگاه درخواست ابطال ثبت علامت تجگاری به نام شخص دیگر را درخواست نماید. مبنای این نظر منع رقابت مکارانه تجاری است. یعنی رقابت نا سالم.

یکی از شایع ترین مصادیق رقابت مکارانه تجاری تقلید و شبیه سازی از علایم تجاری مشهور یا ثبت علامتی است که صاحب اصلی آن نسبت به ثبت علامت خویش اقدامی نکرده است.

رقابت مکارانه را نباید در قانون ما دنبال کرد بلکه این مفهوم بر گرفته از کنوانسیون پاریس است که ایران نیز به آن ملحق شده است و مانند قانون کشور ایران اجرا می شود.

طبق ماده این کنوانسیون هر رقابتی کهن بر خلاف عرف معمول و شرافتمندانه صنعت یا تجارت انجام گیرد، رقابت نامشروع تلقی و ممنوع است.

آرای متعددی بر اساس ماده 10 کنوانسیون و مطابق نظر دوم صادر شده است و تمایل دادگاه ها بر حمایت از مبتکر علامت تجاری و جلوگیری از رقابت مکارانه می باشد.

نمونه رای دادگاه در مورد حمایت حقوقی از علامت تجاری ثبت نشده
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *