خانه / حقوق تجارت الکترونیکی / داستان شکایت از یک کسب و کار اینترنتی؛ از اینماد تا… شورای حل اختلاف!

داستان شکایت از یک کسب و کار اینترنتی؛ از اینماد تا… شورای حل اختلاف!

خلاصه ماجرا

طی 9 ماه گذشته در گیر شکایت از یک کسب و کار اینترنتی بودم که حوزه فعالیت آن انجام پرداخت ارزی در درگاه های خارجی بود.

احتمالا اکثر دانشجویان با کسب و کارهای واسط پرداخت ارزی آشنا هستند. از این کسب و کارها برای خدمات مختلفی از پرداخت هزینه آزمون های زبان گرفته ، تا پرداخت هزینه اپلای دانشگاه های مختلف استفاده می شود. به این صورت که معادل مبلغ ریالی خدمات ارزی با درصدی کارمزد به این کسب و کارها  پرداخت میکنیم و برای ما از حسابهای خارجی شان اقدام به پرداخت هزینه خدمات به ارز خارجی می کنند.

 بر اساس شرایط سرویس دهی کسب و کار های اینترنتی پرداخت ارزی، به عنوان مثال اگر مشتری اقدام به ثبت نام آزمون زبان خارجی و پرداخت هزینه آن از طریق کسب و کار اینترنتی کند و بعد چند روز از امتحان صرف نظر کند، می‌تواند به سایت آزمون خارجی مراجعه کرده، درخواست انصرف از خدمات( آزمون) را دهد و بعد از قبولی درخواست، هزینه به حسابی که پرداخت از آن انجام شده، واریز می شود.

من هم درخواست پرداخت هزینه یک خدمت مشابه را درسایت کسب و کار اینترنتی ثبت کردم. بعد از مدتی، از دریافت خدمت پشیمان شدم و انصراف خودم را در سایت خدمت خارجی ثبت کردم. پس می‌بایست هزینه خدمت به حساب کسب و اینترنتی واریز شود.  در حالی که طبق استعلام از سایت خارجی هزینه به حساب کسب و کار پرداخت اینترنتی واریز شده بود، کسب و کار اینترنتی از بازپرداخت وجه به من خودداری کرد و جهت دریافت هزینه اقدام به شکایت کردم.

با وجود شکایت و پیگیری های فراوان از نهادهای مختلف، شامل اینماد، اتحادیه کسب و کارهای مجازی، انجمن اینترنتی کسب و کار های مجازی در نهایت از دستگاه های ذی‌ربط  در حوزه رسیدگی به شکایات اینترنتی جواب رد شنیدم. هر کدام از این نهادها به گونه‌ای خود را صالح در رسیدگی به شکایت من نمی‌دانستند. در نهایت از جانب آنها به سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان ارجاع داده شدم!  آسازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان هم خود را صالح به رسیدگی ندانست و به عنوان قدم آخر در تعزیرات و به طرز نا باورانه ای در شورای حل اختلاف طرح شکایت کردم.

بخوانید
مشکلات حقوقی ناشی از عدم وجود توافق کتبی با کارگر

قصد دارم  در مجموعه یاداشتی روند رسیدگی نهادهای مختلف را نسبت به شکایات مربوط به کسب و کارهای مجازی و حدود صلاحیت هر یک از آنها نسبت به فعالیت های اینترنتی را شرح دهم.

اینماد:

اینماد  پروانه کسب فروشگاه‌های اینترنتی است. بنابراین به هنگام خرید و دریافت خدمات از یک وبسایت در وهله اول باید توجه داشت که آیا وبسایت مدنظر  اینماد دارد یا نه.

از چه کسب و کارهایی می توان به اینماد شکایت کرد:

از تمام سایتهای خرید و فروش  که علامت اینماد دارند ، امکان طرح شکایت در مرکز توسعه تجارت الکترونیک وجود دارد. نکته  مهم آن که تمام فروشگاه هایی که به دامنه پرداخت شاپرک متصل هستند، می بایست اینماد داشته باشند. پس بهتر است نسبت به سایتهایی که دارای مجوز اینماد نیستند، یا روش های پرداختی غیر از درگاه شاپرک برای پرداخت را انتخاب میکنند، حساس باشیم و به راحتی اقدام به پرداخت وجه نکنیم! علاوه بر آن اطلاع رسانی به پلیس فتا و مرکز توسعه تجارت الکترونیک درباره وجود چنین سایت هایی خود وظیفه هر یک از ما شهروندان است.

نحوه رسیدگی اینماد چگونه است؟

نحوه رسیدگی اینماد، به صورت میانجی‌گری است. توجه داشته باشیم اینماد حکم به جبران خسارت شاکی نخواهد داد. بنابراین به هنگام ثبت شکایت در اینماد انتظار نداشته باشید که مانند یک نهاد قضایی حکمی علیه کسب و کار مبنی بر جبران خسارت منفعت از دست رفته صادر شود. حال سوال اینجاست که اگر قرار بر رسیدگی و صدور حکم نیست ، چرا به اینماد مراجعه میکنیم ؟

در مواردی که شکایتی علیه یک کسب و کار مطرح شود و تخلف کسب و کار برای اینماد محرز باشد، اقدام به ثبت تخلف مینماید. هر کسب و کاری که تخلف ثبت شده، داشته باشد، فعالیت و امکان مجوزش با مشکل مواجه می شود. بنابراین کسب و کارهای معتبر تلاش میکنند، پروفایل فعالیت خود را خالی از تخلف نگه دارند! به این معنا که در کسب رضایت مشتری و برطرف کردن شکایت می کوشند و علاوه بر آن روش های فعالیت خود را مطابق قوانین و مقررات بهبود می بخشند. این بدین معناست که کسب و کار اینترنتی در هر حال به هنگام تمدید مجوز اینماد خود، ناگزیر از حل شکایت مطرح شده علیه اوست.

بخوانید
۱۰ نکته مهم حقوقی برای مذاکره با سرمایه گذاران خطرپذیر

بنابراین طرح شکایت در اینماد، هرچند روشی مستقیم برای جبران خسارت شاکی نیست، اما وجود تخلف و شکایت برای یک کسب و کار، به اعتبار و فعالیت آینده کسب و کار لطمه میزند و کسب  وکارها در کسب رضایت مشتری می کوشند.

 بنابراین طرح شکایت در اینماد مسئله ای که دیرو زود دادر، اما سوخت  وسوز ندارد.

دیر و زود این قضیه ممکن است برای برخی شکایت ها جبران ناپذیر باشد. مثلا فرض کنید در مسئله شکایت من نرخ ارز در سال 97 با حال حاضر مقایسه است؟ بنابراین تجربه نشان میدهد، در مواردی که میانجیگری موجب حل اختلاف نمی شود، شما باید کفش آهنین به پای کنید و برای احقاق حق تان زحمت زیادی بکشید. 

شکایاتی که با میانجیگری حل نمی شوند به مراجع ذی صلاح ارجاع خواهند شد. مراجع ذی صلاح چه جاهایی هستند ؟

در پست بعدی ادامه فرآیند شکایت را برایتان شرح خواهم داد که ببنید اینماد در موارد عدم حل اختلاف به چه مرجعی شکایت شما را ارجاع خواهد داد و مرجع ذی صلاح به چه طریقی رسیدگی خواهد کرد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی فاطمه سرخیل

کارشناسی حقوق از دانشگاه تهران کارشناسی ارشد حقوق عمومی از دانشگاه علامه طباطبایی دوره دیده در مباحث حقوق اینترنت و رسانه های دیجیتال در ایتالیا نویسنده و پژوهشگر حقوقی در مباحث حقوق اینترنت کارشناسی حقوقی در وزارت علوم : ۹۶-۹۸ مشاور حقوقی شرکت های تجاری: از سال ۹۸

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *