خانه / حقوق مالکیت فکری / درج علامت TM کنار برندها و علائم تجاری به چه معناست؟

درج علامت TM کنار برندها و علائم تجاری به چه معناست؟

در کشورهایی مثل آمریکا نشانهTM کنار یک واژه یا عبارت به معنی آن است که استفاده کننده آن واژه یا عبارت به اطلاع عموم می رساند که واژه یا عبارت مذکور به عنوان علامت تجاری به کاربرده شده است،  به استفاده کننده آن اختصاص دارد و در صورت استفاده شخص دیگری از آن، علیه وی اقامه دعوا خواهد نمود. اگرچه این آن علامت تجاری ثبت رسمی نشده است. حال ممکن است آن شخص برای ثبت آن درخواست داده باشد یا نه

چرا از این علامت استفاده می شود؟

دلیل استفاده از این نشانه کنار علائم تجاری ثبت نشده، حقوقی است که قوانین کشورهایی مانند آمریکا برای کسانی است که نخستین بار از یک واژه یا عبارت  در طبقات کالایی خاصی به عنوان علامت تجاری یا برند خود (در ادبیات محاوره ای) استفاده کردند.

البته صرف اینکه نشان مذکور در کنار علامت تجاری درج شود، به معنی آن نیست که آن شخص واقعا طبق قوانین حق تعقیب و اقامه دعوا علیه استفاده کننده را داشته باشد. بلکه باید در صورت استفاده دیگری از آن علامت تجاری باید ثابت نماید که زودتر از دیگران از آن واژه یا عبارت به عنوان علامت تجاری استفاده کرده و ثانیا باید ثابت کند که شخصی که علیه آن اقامه دعوا کرده برای گمراه کردن مشتریان از آن علامت تجاری استفاده کرده است.

آیا در ایران نیز از علامت تجاری (برند) ثبت نشده حمایت می شود؟

جالب است بدانید که با توجه به اینکه کنوانسیون پاریس در این خصوص مقررات مشابه ای دارد و ایران نیز به این کنوانسیون پیوسته است. البته نیازی به قرار دادن علامت مشابه TM وجود ندارد. بنابراین در دادگاه های ایران نیز ممکن است شخصی که از علامت تجاری ثبت نشده دیگری استفاده نموده و آن را به نام خود ثبت کرده است، محکوم گردد و ثبت علامت تجاری وی ابطال گردد.

بخوانید
آیا برند (علامت تجاری) ثبت نشده از نظر حقوقی قابل حمایت است؟
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

قرارداد لیسانس به زبان ساده

قرارداد لیسانس به زبان ساده

مقدمه  فناوری ممکن است در حوزه عمومی باشد یا اینکه به موجب قوانین مربوط به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *