خانه / حقوق استارتاپ ها / چالش های حقوقی کسب و کار / زمان مناسب جهت ثبت شرکت برای استارتاپ ها

زمان مناسب جهت ثبت شرکت برای استارتاپ ها

زمانی که صاحبان ایده شروع به راه اندازی کسب و کار خود می نمایند در پی اخذ مجوزهای قانونی و برداشتن موانع حقوقی  کسب و کار خود هستند تا درآینده با مشکلات حقوقی مواجه نشوند. اما آیا سوالی که مطرح می شود آن است که آیا ثبت استارتاپ جز امور حقوقی است که هم بنیان گذاران از همان آغاز کار باید  بدان اقدام نمایند؟

برای تعیین زمان مناسب برای ثبت استارتاپ هم بنیان گذاران باید با مزایا و معایب ثبت شرکت آشنا شوند تا با درنظر گرفتن کلیه ابعاد ثبت شرکت اقدام به ثبت استارتاپ در قالب یکی از شرکت های تجاری نمایند:

مزایا ثبت شرکت برای استارتاپ ها:

ایجاد شخصیت حقوقی مستقل از شرکا

همان‌طور که در مقاله مشارکت مدنی به زبان ساده گفته شد، استارتاپ تا زمان تأسیس شرکت، با انعقاد قراردادهای همچون قرارداد هم بنیان‌گذاران و قرارداد مشارکت شخصیت حقوقی مستقل از خود ایجاد نمی‌کنند اما با تأسیس شرکت هم بنیان‌گذاران قادرند به نام شرکت به انجام امور زیر اقدام نمایند:

۱-افتتاح حساب به نام شرکت

۲-شرکت در مناقصه و مزایده

۳-اقامتگاه و نام مجزا از نام و اقامتگاه مجزا

۴-امکان استفاده از تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های خلاق

۵-اخذ تسهیلات

۶-کسب اعتبار بیشتر برای استارتاپ

استقلال دارایی‌ها هم بنیان‌گذاران از استارتاپ

ایجاد شخصیت حقوقی مستقل منجر به استقلال دارایی‌های هم بنیان‌گذاران از استارتاپ  می­شود. درنتیجه:

۱-دارایی‌های مادی و معنوی شرکت به نام شرکت می‌شود. لذا  از خطر توقیف توسط طلبکاران شخصی هم بنیان‌گذاران مصون می‌مانند.

بخوانید
مفهوم سهام تشویقی و مزایای آن برای استارتاپ ها

۲-طلبکاران شرکت صرفاً دارایی‌های شرکت را می‌توانند توقیف نمایند و صرفاً به دلیل بدهی شرکت امکان توقیف اموال هم بنیان‌گذاران وجود ندارد.

۳-بعضی از اموال که امکان ثبت آن‌ها  به‌صورت مشترک وجود ندارد (مانند دامنه وب‌سایت) به نام شرکت می‌گردد. لذا برای هم بنیان‌گذاران با آرامش خاطر بیشتری می‌توانند به رشد و توسعه کسب‌وکار خود توجه نمایند. زیرا تا زمانی که اموالی از استارتاپ به نام یکی از هم بنیان‌گذاران است وی می‌تواند به نام دیگری منتقل نماید و استارتاپ را در معرض خطر قرار دهد. اقامه دعوا در صورت وجود قرارداد نیز هزینه زیادی را بر سایر هم بنیان‌گذاران  متحمل می‌کند.

محدودیت مسئولیت هم بنیان‌گذاران

پیش از ثبت استارتاپ در قالب شرکت تجاری، درصورتی‌که بیش از آورده طرفین، بدهکار شوند، هرکدام به نسبت سهمشان در پرداخت بدهی مسئولیت دارند. اما در شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص، شرکا تا حدود سرمایه شرکت مسئول پرداخت بدهی هستند و طلبکار شرکت نمی‌تواند برای وصول طلبش به آن­ها رجوع کند.

معایب ثبت شرکت برای استارتاپ­ها:

در اختیار داشتن مکانی ثابت و مشخص

برای ثبت شرکت باید اقامتگاه قانونی شرکت را در زمان ثبت شرکت تعیین نمایید و برای اخذ کد اقتصادی و کد کارگاه برای بیمه آن مکان ملاک قرار می­گیرد

دریافت دفاتر پلمپ مالیاتی به‌صورت سالیانه و تعهد به تکمیل و تحویل آن‌ها

به‌موجب قانون، کلیه شرکت‌ها و یا مؤسساتی که در اداره ثبت به ثبت می‌رسند، مکلف‌اند پس از ثبت شرکت اقدام به گرفتن دفتر پلمپ شده نمایند. این دفاتر شامل روزنامه، دفتر کل  و دارایی هست.

انحلال شرکت

درصورتی‌که کسب‌وکار استارتاپ به دلیل مشکلات فنی یا مجوزهای قانونی نتواند به فعالیت خود ادامه دهد، بنیان‌گذاران ناچار به خاتمه همکاری و مشارکت می‌گردند. در این صورت اگر اقدام به ثبت شرکت کرده باشند، انحلال شرکت دارای پروسه‌های هزینه‌بر و زمان‌بر است.

بخوانید
قرارداد وام قابل تبدیل به سهام

با توجه به جمع‌بندی  موارد فوق‌الذکر‌می توان گفت:

۱- درصورتی‌که محصول استارتاپ قابل‌خرید و فروش یا خدمت شما قابل‌ارائه شد و مسئله مسئولیت در برابر مشتریان مطرح شد، تا زمانی که شرکت ثبت‌نشده باشد، خود هم بنیان­گذاران باید پاسخگوی مشتریان و اشخاص ثالثی که برای پیشبرد کسب‌وکار رابطه قراردادی برقرار می‌نمایند، باشند. درصورتی‌که کسب‌وکار  خسارتی به شخص ثالث وارد نماید، هم بنیان‌گذاران استارتاپ باید خسارت شخص ثالث را جبران نمایند، اما با ثبت شرکت، شرکت به‌عنوان شخصیت حقوقی مستقل مسئول خواهد بود، بنابراین بنیان‌گذاران باید اقدام به ثبت شرکت نمایند.

۲- در زمان جذب سرمایه، سرمایه‌گذاران در عوض اخذ درصدی از سهام شرکت، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کنند، بنابراین در این صورت هم بنیان­گذاران باید با در نظر گرفتن سهام سرمایه‌گذار شرکت را ثبت نمایند.

۳- علاوه بر موارد فوق‌الذکر تعیین زمان مناسب برای ثبت شرکت، بستگی به خود هم بنیان‌گذاران نیز دارد. با توجه به مزایایی که ثبت شرکت برای حمایت از اموال فکری شرکت دارد، هم بنیان‌گذاران برای بهره بردن از مزیت مذکور می‌توانند استارتاپ را ثبت نمایند. زیرا همانظور که گفته شد، احقاق حق با توسل به قرارداد و از طریق مراجع قضایی مستلزم صرف وقت و هزینه بسیاری است.

۴-درصورتی‌که بنیان‌گذاران استارتاپ از یک نفر بیشتر باشد، بدیهی است که ممکن است پیش از ثبت شرکت، در خصوص نحوه تخصیص سهام دچار  اختلاف شوند و ثبت شرکت می‌تواند با در نظر گرفتن سایر شرایط لازم برای ثبت  شرکت، به اختلاف موصوف پایان دهد.

۵- درنهایت اینکه استارتاپی که می‌تواند طبق قانون در زمره شرکت‌های دانش‌بنیان یا خلاق قرار گیرد و با استفاده از مزایای آن‌ها کسب‌وکار خود را رشد و توسعه دهد، قطعاً با در نظر گرفتن معایب ثبت شرکت و سنگینی کفه ترازوی مزایای ثبت شرکت، می‌تواند اقدام به ثبت شرکت نماید

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

شرط عدم رقیق شدن سهام

شرط جلوگیری از رقیق شدن سهام (Anti-dilution) در قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ ها

شروط جلوگیری از رقیق شدن سهام در قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ ها (شرط تعدیل سهام) …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *