خانه / دانش نامه / سرمایه گذاری خطرپذیر (Venture Capital) چیست؟

سرمایه گذاری خطرپذیر (Venture Capital) چیست؟

یکی از عوامل موثر بر موفقیت و پویایی تجارت و اقتصاد، وجود شرکت های کوچک و همراه با نوآوری بالا (استارتاپ ها) است. این شرکت ها با سرمایه خود که متشکل از فناوری و خلاقیت بنیان‌گذاران خود است، می‌توانند در رونق اقتصادی و کارآفرینی نقش موثری را ایفا کنند. اما این شرکت های کارآفرین معمولا به علت تازه کار و نا شناخته بودن و عدم اعتبار کافی، به یاری بانک ها و موسسات مالی برای تامین مالی و جذب سرمایه نمی توانند امیدوار باشند. حتی در صورت اخذ تسهیلات بانکی، ملزم به پرداخت نرخ بهره بیشتری هستند که معمولا قادر به پرداخت آن نمی باشند. در این راستا ممکن است از نزدیکان و خویشاوندان و دوستان خود مبلغی را وام گیرند یا از سرمایه‌گذاری جمعی استفاده کنند.

قابل ذکر است بسیاری از استارتاپ ها برای رشد و توسعه به مبلغ سرمایه بیشتری از سرمایه های مذکور نیاز دارند. همچنین علاوه بر سرمایه، آن ها نیازمند دسترسی به شبکه بازاریابی برای ارائه محصولات و خدمات خود، نیروی انسانی کارآمد و مجرب (متخصصان مدیریتی، راهبران تجاری، مدیران بازاریابی و مدیران مالی)، هماهنگی با قوانین مختلف و پیچیده مانند سیستم حقوق مالکیت فکری و مقررات بازار مالی می باشند. در اینجاست که سرمایه گذاری خطرپذیر مطرح می شود.

تعریف سرمایه گذاری خطرپذیر یا سرمایه گذاری جسورانه

تعاریف متعددی از سرمایه گذاری خطرپذیر (“سرمایه‌گذاری جسورانه” یا “سرمایه‌گذاری کارآفرینی”) مطرح شده است که به چند مورد آن اشاره می گردد:

  • لغتنامه کالینز سرمایه گذاری خطرپذیر را سرمایه مورد نیاز برای انجام پروژه های خطرناکی که در عین امکان بازیافت همراه با سود بالا را دارند، می تواند در خلال همان پروژه قابلیت نابود شدن داشته باشد، تعریف می کند
  • سرمایه گذاران خطرپذیر واسط‌های مالی هستند که به صورت مستقیم به شرکت های نوپا با قابلیت رشد خوب و خروج عالی (استارتاپ‌ها) ، که نمی توانند از روش های دیگر تامین مالی برای سرمایه لازم را مهیا کنند، سرمایه مورد نیاز را ارائه می دهند.
  •  سرمایه گذاری خظرپذیر عبارت است از سرمایه ای که برای کسب و کار خصوصی مهیا می شود، به هدف افزایش درآمد یک شرکت و توسعه آن از طریق گذاشتن سرمایه و ارائه طیف وسیعی از خدمات برای پشتیبانی از یک کسب و کار
  • سرمایه گذاری خطرپذیر”سرمایه‌گذاری جسورانه” یا “سرمایه‌گذاری کارآفرینی”  (Venture Capital financing) عبارت است از سرمایه گذاری بلندمدت مبتنی بر سهام که در بازه زمانی مشخص در شرکت های خصوصی که دارای قابلیت رشد بالایی هستند برای شروع و رشد اولیه و توسعه کسب و کار صورت می گیرد. سرمایه گذاران خطرپذیر حمایت ها و کمک های مدیریتی فعال و کنترل قابل ملاحظه ای را در شرکت های نوپای سرمایه پذیر ارائه می دهند.

در این نوع سرمایه گذاری، سرمایه همراه با کمک های مدیریتی و حمایت ها و مشاوره های مالی و غیر مالی مداوم در ازای تحصیل بخشی از سهام، در اختیار شرکت های در حال رشد و پویا  (استارتاپ ها) دارای آتیه اقتصادی نامیده می شوند قرار می‌گیرد. لذا سرمایه‌گذاران خطرپذیر به‌طور فعال در امور شرکت دخیل می‌شوند و بنابر مورد یک یا چند کرسی هیات‌مدیره را در اختیار دارند. به توسعه محصول یا خدمات جدید کمک می نمایند و با مشارکت فعال در اداره شرکت، ایجاد ارزش می‌کنند. همچنین با انتظار سود بالاتر، ریسک‌های بیشتر را می‌پذیرند و تمایل به سرمایه‌گذاری بلندمدت دارند.

ویژگی های سرمایه گذاری خطرپذیر

-تامین مالی شرکت های جوان، کوچک و متوسط که قابلیت رشد بالا و سریع دارند

بخوانید
قرارداد هم بنیان‌گذاران چیست+ نمونه

-افزایش ارزش شرکت با مشارکت فعال و بلند مدت در شرکت سرمایه پذیر

-ارایه حمایت و شماوره در بالاترین سطح ممکن که تاثیر زیادی در رشد و سود آوری در شرکت سرمایه پذیر خواهد داشت.

-خروج از سرمایه گذاری و تمرکز بر بازگشت مالی که یکی ار تفاوت های اصلی بین سرمایه گذاران خطرپذیر و سرمایه گذاران بلند مدت شرکت های یزرگ می باشد.

-نوع فعالیت سرمایه گذاران خطرپذیر

-تامین منابع مالی شرکت های نوین و کوچک و به سرعت در حال رشد

-سهیم شدن در مالکیت این شرکت ها

-یاری رساندن در توسعه محصولات و خدمات نوین

-ارزش افزایی با مشارکت فعالانه خود در شرکت مورد نظر

ویژگی اصلی این سرمایه گذاری

این سرمایه گذاری چه از نظر حقوقی و چه از نظر تجاری، پیشبینی و مدیریت ریسک های بالقوه و اجتناب ناپذیری است که در این معامله سرمایه گذاری بلند مدت و با مشخصات ذکر شده نهفته است. سرمایه گذاران خطرپذیر هنگام بررسی شرکت های پیشنهادی برای سرمایه گذاری، شایستگی های فنی و تجاری آن ها را به دقت مورد بررسی قرار می دهند تا به شناسایی این ریسک های بالقوه به برنامه ریزی مناسب تجاری و حقوقی برای سرمایه گذری خود اقدام نمایند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3 (2 رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

نحوه سرمایه گذاری در شرکت های استارتاپی (قرارداد خرید سهم)

 قرارداد سرمایه گذاری در قالب خرید سهمسرمایه گذاران غالبا در دو قالب قراردادی خرید سهم …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *