خانه / حقوق استارتاپ ها / چالش های حقوقی کسب و کار / شرط جلوگیری از رقیق شدن سهام (Anti-dilution) در قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ ها

شرط جلوگیری از رقیق شدن سهام (Anti-dilution) در قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ ها

شروط جلوگیری از رقیق شدن سهام در قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ ها (شرط تعدیل سهام)

یکی از دغدغه های سرمایه گذاران خطرپذیر، جلوگیری از رقیق شدن سهام خود در استارتاپ ها می باشد. همانطور که سابقا توصیح داده شد، رقیق شدن سهام سرمایه گذار ممکن است با کاهش ارزش اقتصادی سهام استارتاپ رخ دهد. بدین صورت که سهام جدید با ارزش کمتر از آنچه سرمایه گذار  بر مبنای آن به خرید سهام و سرمایه گذاری پرداخته است، منتشرگردد. در این صورت سرمایه گذاران در ترمشیت (Termsheet) و قراردادهای سرمایه گذاری استارتاپ ها با درج شرط جلوگیری از رقیق شدن سهام، خسارت سرمایه گذاران سابق را در صورتی که سرمایه گذاری جدیدی با قیمت سهام پایین تری رخ دهد (سرمایه گذار جدید سهام را با قیمت پایین تری خریداری نماید) جبران نماید.

انواع شرط جلوگیری از رقیق شدن سهام در قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ ها (شرط تعدیل سهام)

دو نوع مهم از انواع شروط جلوگیری از رقیق شدن سهام وجود دارد: شرط جلوگیری از رقیق شدن کاملا تضمین شده  و شرط جلوگیری از رقیق شدن میانگین موزون که بر مبنای تغییر در نرخ تبدیل سهام ممتاز به عادی می باشد.

نرخ تبدیل سهام ممتاز به عادی

در خصوص نرخ تبدیل سهام ممتاز به عادی باید اظهار داشت که در حقوق آمریکا یکی  از انواع سهام ممتاز, سهام ممتاز قابل تبدیل به سهام عادی می باشد که سرمایه گذاران از این سهام برای سرمایه گذاری استفاده می کنند. بعضی از سرمایه گذاران در ایران نیز در قرارداد سرمایه گذاری تصریج می نمایند که سهام ممتاز سرمایه گذار قابل تبدیل به سهام عادی خواهد بود. منظور از نرخ آن است که یک سهام ممتاز سرمایه گذار برابر با چند سهام عادی شرکت می باشد.

بخوانید
نحوه صدور فاکتور توسط فروشگاه­های اینترنتی واسط (Market Place)
شرط تعدیل سهام

نکته ای که باید بدان توجه کرد آن است که در قراردادهای سرمایه گذاری در ایران ممکن است شرطی به عنوان شرط تعدیل سهام آورده شود که بدون ذکر جزییات، سرمایه گذار از رقیق شدن سهام خود جلوگیری کند.

به عنوان مثال در قرارداد ذکر شود:

در صورتی که در دور بعدی سرمایه گذاری، ارزش سهام سرمایه گذار (منظور سرمایه گذاری سابق است) کمتر از ارزش سهام او در زمان امضای قرارداد سهامداری باشد، سهام او به صورتی تعدیل خواهد شد ارزش آن دست کم به اندازه میزان سرمایه گذاری صورت گرفته توسط او باشد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

انواع قرارداد محرمانگی

سهام ممتاز Preferred Stock

در كنار سهام عادي كه مهم ترين منبع تأمين مالي شركت هاي سهامي عام و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *