خانه / حقوق استارتاپ ها / عبارت حق توکیل به غیر در وکالت­نامه به چه معنا هست؟

عبارت حق توکیل به غیر در وکالت­نامه به چه معنا هست؟

اعطای وکالت به سرمایه­‌گذاران خطرپذیر

اخذ وکالتنامه از بنیان­گذاران استارتاپ­ ها برای سرمایه­ گذاران خطرپذیر امری رایج است. سرمایه­ گذاران به منظور تضمین تعهدات بنیان­ گذاران استارتاپ ­ها از ایشان جهت انتقال سهام در صورت نقض تعهد طبق قرارداد سرمایه­ گذاری وکالت می ­گیرند.  

در وکالت­نامه نقل و انتقال سهام دو مورد به صراحت مشخص می‌شود: 1-آیا موکل می‌­تواند وکیل را عزل کند. (در صورتی که موکل حق عزل داشته باشد، می‌­تواند در هر زمان وکیل را عزل نماید) 2-آیا وکیل حق توکیل به غیر (ولو کرارا) را دارد؟

حق توکل به غیر چیست؟

حق توکیل به غیر به این معنی است که وکیل می­‌تواند برای موضوع وکالت به شخص دیگری  وکالت دهد تا شخص ثالث به وکالت از موکل اقدام نماید. («ولو کرارا») هم به این معنا هست که وکیل می­‌تواند برای موضوع وکالت به چند نفر وکالت دهد.

در صورتی که وکالت به شخص حقوقی (شرکت) داده شود. درج این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می­کند. در صورتی که چنین حقی برای وکیل حقوقی در وکالتنامه درج نگردد، بایستی مدیران و صاحبان امضای مجاز شرکت برای اجرای موضوع وکالت اقدام نمایند. غالبا مدیران شرکت­ها اجرای موضوع وکالت را به وکیل دیگری واگذار می‌­کنند و شخصا در این خصوص اقدام نمی­کنند. بنابراین سرمایه­‌گذاران در وکالتنامه به چنین حقی در وکالتنامه تصریح می­کنند.

حق توکیل به غیر چیست؟

نکات ویژه

 در صورت اعطای حق توکیل به غیر پیشنهاد می­‌گردد در وکالت‌نامه قید شود که وکالت نفر دوم برای موکل است یا وکیل اول. یعنی وکیل دوم نماینده وکیل اول است یا نماینده موکل است. در صورتی که وکیل دوم نماینده موکل باشد صرفا موکل می­‌تواند وکیل دوم را عزل نماید. در صورتی که در وکالت­نامه تصریح نشود، در عرف وکیل دوم را نماینده وکیل اول تلقی می­‌نمایند.  .

بخوانید
آیا برند (علامت تجاری) ثبت نشده از نظر حقوقی قابل حمایت است؟

در صورتی‌که وکیل، وکالت در توکیل نداشته باشد و انجام امور وکالتی را به دیگری واگذار کند، باید از عهده خسارتی که به موکل وارد می‌شود به همراه وکیل دوم، بر‌آید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

تبدیل شرکت مسئولیت محدود به شرکت سهامی خاص

امکان تبدیل انواع شرکت‌های تجاری به یکدیگر با مصوبه جدید هیات دولت

اهمیت بحث تا همین یک ماه پیش پیشنهاد ما به استارتاپ ها و کسب و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *