خانه / حقوق کار / بیمه / قرارداد کار آزمایشی چیست؟

قرارداد کار آزمایشی چیست؟

قراردادهای کار موقت یا با مدت محدود (مثلا ۶ ماهه)، بر خلاف تصور  بسیاری از استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا، در زمره قراردادهای غیر قابل فسخ هستند و صرفا با توافق طرفین خاتمه می یابند. اما کارفرمایان برای شناخت بیشتر نیروی کار نیازمند مدت زمان محدودی می باشند تا در صورت عملکرد مناسب وی، به همکاری ادامه دهند. قرارداد آزمایشی قانون کار هم برای همین منظور به وجود آمده است. اما منظور قانون کار این است که طرفین می توانند مدتی را به عنوان دوره آزمایشی کار تعیین نمایند. بنابراین چنین استنباط می شود که می توان مدتی را در دل قرارداد عادی به عنوان دوره آزمایشی تعیین کرد. به عنوان مثال یک قرارداد کار یک ساله داشته باشیم که سه ماه اول آن آزمایشی است. بنابراین کارفرما یا پرسنل به مدت سه ماه زمان خواهند داشت که قرارداد را یکطرفه فسخ نمایند و پس اتمام آن مدت صرفا با توافق یکدیگر می توانند به قرارداد کار خاتمه دهند. اما اغلب شرکت ها ابتدا قرارداد آزمایشی به مدت سه ماه منعقد می نمایند و در صورت تمایل به ادامه همکاری، قرارداد کار موقت دیگری منعقد می نمایند.

نکته ای که باید توجه نمود که با توجه به عدم امکان فسخ قرارداد کار موقت، گفته شده است که به دلیل اینکه  پیش بینی دوره آزمایشی در اینگونه قراردادها که مستلزم پیش بینی حق فسخ برای طرفین است در قراردادهای مزبور، دوره آزمایشی پذیرفته نشده است. لذا پیشنهاد می شود با پرسنل قرارداد سه ماهه منعقد شود و در صورت عدم تمایل به همکاری دیگر قراردادی با پرسنل منعقد نگردد.

بخوانید
ترک کار و آثار حقوقی آن
قرارداد ۸۹ روزه چیست؟

بسیاری از کارفرمایان تصور می نمایند با انعقاد قراردادهای ۸۹ روزه که بعضا قراردادهای آزمایشی نامیده می شوند، خود را از تکلیف بیمه کردن کارگر نیز رها می نمایند. اما باید اظهار نمود که قراردادهای ۸۹ روزه طبق قانون کار نیز، قرارداد کار موقت هستند و تاثیری در بیمه پرسنل ندارند. بنابراین بکارگیری کارگر حتی یک روز درکارگاهها مشمول پرداخت بیمه اجباری کارگران است

انعقاد قرارداد پیمانکاری با پرسنل بدون ( قرارداد کار بدون بیمه )

در قراردادهای پیمانکاری با پرسنل، نیازمند بیمه کردن پرسنل نیست اما باید توجه نمود که صرف اینکه  طرفین عنوان قرارداد منعقده بین خود را عقد پیمانکاری قراردهند این امر لزوما به معنی خارج شدن رابطه قراردادی آنان از حوزه شمول قانون کار نمی شود و در این خصوص در صورت بروز اختلاف و طرح موضوع در اداره کار محل تشخیص کارگر مشمول قانون کار از غیر مشمولان این قانون  که مستلزم بررسی دقیق مفادقراردادها و دقت در شرایط حاکم بر روابط طرفین است با مراجع رسیدگی کننده واحدکار و امور اجتماعی خواهد بود.

حداکثر مدت آزمایشی در قرارداد کار چقدر است؟

حداكثر این مدت برای كارگران ساده و نیمه ماهر یكماه و برای كارگران ماهر و دارای تخصص سطح بالا سه ماه می‌باشد.

آیا اخراج کارگر در دوره کار آزمایشی بدون هیچ علتی امکانپذیر است؟

بر اساس ماده ۱۱ قاون کار در مدت قرارداد آزمایشی در صورتیكه قطع رابطه كار از طرف كارفرما باشد وی ملزم به پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود و چنانچه كارگر رابطه كار را قطع نماید كارگر فقط مستحق دریافت حقوق مدت انجام كار خواهد بود.

بخوانید
شروط مندرج در قرارداد محرمانگی
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3 (2 رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

شرایط اخراج کارگر توسط کارفرما

شرایط اخراج کارگر توسط کارفرما

آمره بودن حقوق کار قوانین و مقررات مربوط به کارگر و پرسنل شرکت امره است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *