خانه / حقوق استارتاپ ها / چالش های حقوقی کسب و کار / مشکلات حقوقی ناشی از عدم وجود توافق کتبی با کارگر

مشکلات حقوقی ناشی از عدم وجود توافق کتبی با کارگر

مدیران بعضی از کسب و کارهای نوپا بدون تنظیم قرارداد کتبی کار با  کارمندان و حتی مشاوران، با پرداخت ماهیانه مبلغی، آن ها را استخدام می نمایند، بدون آنکه با مشکلات حقوقی که ممکن است از این اقدام  در آینده با آن ها مواجه گردند، آشنایی داشته باشند. در این نوشتار به مسائلی که ممکن است در نتیجه عدم وجود توافق کتبی با کارگر به وجود آید، تشریح می گردد.

با توجه به شرایط کنونی، بسیاری از فارغ التحصیلان راضی می شوند که بدون وجود قرارداد مشخصی بین آن ها و کارفرما مشغول به کار شوند. از طرفی برخی کارفرمایان عدم وجود قرارداد کتبی کار را به نفع خود دانسته و گمان میکنند امتناع از عقد قرارداد با پرسنل خود برای آنها این فرصت را فراهم می کند که در هر زمان و در هر شرایطی که خواستند با پرسنل قطع همکاری نمایند بدون اینکه از نظر قانونی مسئولیتی متوجه آنها شود.

اما مدیران استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا باید بدانند:

1-اثبات رابطه همکاری بین کارگر و کارفرما فقط وابسته به قرارداد نبوده و ادعای کارگر و وجود شاهد و حتی فیش حقوقی می تواند این ادعا را ثابت کند و چه بسا به دلیل عدم وجود قرارداد کتبی کار ضررهای مالی فراوانی برای کارفرما داشته باشد.

2- عدم وجود قراردادی معین که تاریخ شروع و پایان همکاری را به طور دقیق مشخص کند در صورتی که ماهیت کار از نوع دائمی باشد، به لحاظ قانونی به معنی همکاری دایم بوده و کارفرما به هیچ عنوان نمیتواند کارگر را اخراج نماید.

بخوانید
نام دامنه (Domain) چیست؟

3- در صورتی که قرارداد مشخصی بین طرفین وجود نداشته باشد که جزییات پرداختی ها را مشخص کند کارگر میتواند بعد از قطع همکاری هر گونه ادعایی را در مورد میزان پرداختی ها مطرح کرده و بر اساس آن طرح شکایت کند.

4-از ویژگی های متن قرارداد های کاری قید کردن کلیه جزییات پرداختی ها از جمله حقوق پایه، نرخ اضافه کا ، مزایای قانونی از قبیل حق مسکن، حق بدی آب و هوا، حق اولاد و بسیاری جزییات دیگر است که بر اساس آن فیش حقوقی تنظیم و پرداختی ها به کارگر انجام میشود .بر این اساس وقتی کلیه جزییات مشخص باشد و پرداختی ها کاملا بر آن منطبق باشد احتمال ادعاهای مالی توسط کارگر بعد یا در حین همکاری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. مثلا اگر قراردادی بین طرفین منعقد نگردد یعنی عدم عقد قرارداد مبنای کار قرار گیرد کارگر می تواند ادعا کند تمام پرداختی های شرکت به من فقط حقوق پایه من بوده و سایر مزایا مثل اضافه کاری ، تعطیل کاری ، حق اولاد و ……پرداخت نشده است.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

تبدیل شرکت مسئولیت محدود به شرکت سهامی خاص

امکان تبدیل انواع شرکت‌های تجاری به یکدیگر با مصوبه جدید هیات دولت

اهمیت بحث تا همین یک ماه پیش پیشنهاد ما به استارتاپ ها و کسب و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *