خانه / حقوق استارتاپ ها / مفهوم رقیق شدن سهام در قراردادهای سرمایه گذاری استارتاپ ها

مفهوم رقیق شدن سهام در قراردادهای سرمایه گذاری استارتاپ ها

یکی از شروط مهم مندرج در قراردادهای سرمایه گذار و ترمشیت (Termsheet)، شرط جلوگیری از رقیق شدن سهام است. سرمایه گذاران با درج این شرط در پی آنند که هرگونه سرمایه گذاری که در آینده رخ می دهد (فازهای سرمایه گذاری)، ارزش گذاری قیمت سهامی که در زمان سرمایه گذاری به تناسب آن پول پرداخت کرده اند، را کاهش ندهد. همچنین درصد سهامداری آن ها با تا مدت زمان معینی سرمایه گذاری های بعدی کم نگردد. این شرط را بنیانگذارانی که از قدرت چانه زنی بالایی برخوردارند نیز می توانند استفاده کنند.

مفهوم رقیق شدن سهام

رقیق شدن سهام  در دو معنا به کار می رود:

۱-کاهش درصد مالکیت سهامداری بدون آنکه بخشی از سهام خود را به شخص دیگری منتقل نماید. (مالک ۲۰ درصد از سهام استارتاپ باشد اما مالکیت او بدون هیچ خرید و فروشی کاهش پیدا کند)

۲-ارزش  واقعی سهام کاهش پیدا کند

به این طریق که در زمانی که شرکت سهام جدید منتشر می کند، سهام منتشر شده را به مبلغی کمتر از آنچه سرمایه گذار خریداری کرده است به شخص دیگری بفروشد.

تشریح موارد فوق:

۱- کاهش درصد مالکیت سهامداری

مورد اول زمان افزایش سرمایه اتفاق می افتد. به عنوان مثال سرمایه شرکت یک میلیون تومان به تعداد ۱۰۰ سهم ۱۰۰ هزارتومانی می باشد. سهامداران از طریق مجمع فوق العاده تصویب می نمایند که سهام شرکت به ۱۰۰ میلیون تومان  از طریق انتشار سهام جدید افزایش یابد.  در این صورت هر سهامداری برای آنکه درصد سهامداری اش کاهش نیابد، باید اقدام به خرید بخشی از سهام تازه منتشر شده نماید. نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد آن است که شرکت سهام خود را به مبلغ ۱۰۰ هزار تومان نمی فروشد، بلکه به مبلغ واقعی (همان مبلغی که بر اساس ارزشگذاری به دست آمده است) می فروشد، حال اگر بنیانگذاران یا سرمایه گذار در زمان افزایش سرمایه تمایلی به پرداخت مبلغی برای خرید سهام های جدید نباشد، درصد سهامداری اش کاهش می یابد.

سرمایه گذاران یا بنیان گذاران می توانند در قرارداد درج نمایند که تا مدت زمان معینی بدون آنکه مبلغی پرداخت نمایند، درصد سهامداری آن ها کاهش نیابد. همچنین می توانند توافق نمایند، به طور مثال تا دو دوره سرمایه گذاری، درصد سهامداری آن ها در شرکت کاهش نیابد.

بخوانید
مفهوم سهام تشویقی و مزایای آن برای استارتاپ ها

حق تقدم در خرید سهام یکی دیگر از شروطی است که برای عدم جلوگیری از رقیق شدن ( با کاهش درصد سهامداری) در قرارداد درج می شود. این حق به موجب قانون تجارت به سهامداران اعطا شده است و غالبا در قرارداد تصریح می شود و نحوه اعمال این حق تبیین می شود.

۲-رقیق شدن اقتصادی:

بدین معنی است که ارزش اقتصادی سرمایه گذاری سرمایه گذار کاهش یابد. این موضوع زمانی رخ می دهند که سهام جدید با ارزش کمتر از آنچه سرمایه گذار اول بر مبنای آن به خرید سهام و سرمایه گذاری پرداخته است، منتشرگردد. این شرط خسارت سرکایه گذاران سابق را در صورتی که سرمایه گذاری جدیدی با قیمت سهام پایین تری رخ دهد (سرمایه گذار جدید سهام را با قیمت پایین تری خریداری نماید) جبران نماید.

استفاده از مطلب با ذکر منبع بلامانع است.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

شرط عدم رقیق شدن سهام

شرط جلوگیری از رقیق شدن سهام (Anti-dilution) در قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ ها

شروط جلوگیری از رقیق شدن سهام در قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ ها (شرط تعدیل سهام) …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *