خانه / حقوق استارتاپ ها / چالش های حقوقی کسب و کار / مفهوم سهام تشویقی و مزایای آن برای استارتاپ ها

مفهوم سهام تشویقی و مزایای آن برای استارتاپ ها

مفهوم سهام تشویقی  (ESOP)

اعطای سهام تشویقی نخستین بار توسط یک بانکدار آمریکایی به نام لوئیس کلسو مطرح شد. به نظر ایشان ایجاد مالکیت برای پرسنل در سهام شرکت علاوه بر حقوق و مزایای ماهیانه برای آن­ها، بهترین روش برای حفظ منافع طولانی مدت سرمایه­ داری است.

اتحادیه کانون وکلای آمریکا در تعریف سهام تشویقی، آن را سهامی معرفی کرده است که به صورت رایگان و بدون پرداخت مالیات به برخی از افراد خاضی که خدمتی را برای شرکت انجام داده­اند اعطا می­شود.

کاربرد سهام تشویقی

استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا در راستای توسعه و رشد کسب و کار خود نیازمند بهره بردن از نیروی انسانی متخصص می باشند. از مهمترین عوامل برای جذب نیروی متخصص و ایجاد انگیزه برای بقای وی در شرکت، پرداخت حقوق، مزایا و پاداش است، در صورتی که بسیاری از استارتاپ ها و کسب و کارهای نوپا نقدینگی لازم را برای جذب نیروی انسانی متخصص و فنی و حفظ آن در شرکت ندارند.

همچنین استارتاپ­ها درصدد جذب نیروی انسانی هستند که به نحو بلندمدت حاضر به همکاری با آن­ها باشد. بنابراین استارتاپ ها  برای جذب نیروی متخصص و افزایش انگیزه آن نیازمند ابزاری غیر از حقوق و پاداش هستند. اینجاست که سهام تشویقی و تنظیم برنامه تخصیص سهام تشویقی برای استارتاپ ها اهمیت پیدا می کند.

در شرکت­های اروپایی و آمریکایی از سهام تشویقی برای استفاده از مزایای مالیاتی نیز از انواع سهام تشویقی استفاده می­کنند. در واقع به دلیل معافیت­های مالیاتی مربوط به سهام تشویقی برای این شرکت­ها اعطای سهام تشویقی روشی مناسبتر از پرداخت پاداش نقدی به پرسنل شرکت است. در حالی که در حقوق ایران سهام تشویقی با سایر انواع سهام از این لحاظ تفاوت ندارد. در واقع سهام تشویقی در نظام حقوقی ایران از نظر ماهیت با سایر سهام ها تفاوتی ندارد بلکه نحوه تخصیص آن به اشخاص متفاوت است.

بخوانید
شروط مندرج در قرارداد محرمانگی

نحوه تخصیص سهام تشویقی

در حقوق ایران به سهام تشویقی اشاره­ای نشده است ولیکن استارتاپ ها با استفاده از ماده ۱۰ قانون مدنی از این ابزار کاربردی استفاده می­کنند. در واقع استارتاپ طبق برنامه سهام تشویقی خود به نیروی انسانی متخصص پیشنهاد می­کنند مبلغی کمتر از حقوق درخواستی دریافت نماید ولیکن استارتاپ تعهد می نماید در صورتی که فرد متخصص در مدت زمان مورد نظر آن در شرکت خدمت نماید، درصدی از سهام شرکت را به وی منتقل نماید.

استارتاپ در  واقع با این کار وی را در رشد و عملکرد بهینه شرکت سهیم می نمایند. بنابراین این سهام در ابتدا به نیروی متخصص منتقل نمی گردد. منوط به ارائه خدمت طبق قرارداد خدمت با شرکت است. چه بسا ممکن است استارتاپ در صورت خروج نیروی متخصص پس از پایان دوره خدمت، سهام را به سایر سهامداران منتقل نماید و صرفا طبق ارزشگذاری صورت گرفته معادل ارزش آن را به وی پرداخت نماید. البته باید توجه نمود که انواع دیگری در خصوص نحوه تخصیص سهام تشویقی وجود دارد.

درصد سهام تشویقی (option pool)

استارتاپ ها در ابتدای امر ۵-۱۰ درصد از سهام خود را برای اشخاص کلیدی  کسب و کار کنار میگذارند و به نحو موقت به بنیانگذاران منتقل می نماید. در واقع سهام تشویقی در زمان تاسیس و تا زمان واگذاری قطعی آن به شخص کلیدی در مالکیت بنیان­گذاران شرکت است ولیکن آن ها طبق قراردادهای سرمایه گذاری و همبنیان­گذاران متعهد می شوند که در صورت تصویب هیات مدیره سهام تشویقی مورد نظر را به نیروی متخصص منتقل نمایند.

بخوانید
نکاتی در خصوص قرارداد پیمانکاری تکنفره
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

انواع قرارداد محرمانگی

سهام ممتاز Preferred Stock

در كنار سهام عادي كه مهم ترين منبع تأمين مالي شركت هاي سهامي عام و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *