خانه / حقوق مالکیت فکری / نام دامنه (Domain) چیست؟

نام دامنه (Domain) چیست؟

مفهوم نام دامنه:

اينترنت يك شبكه جهاني از كامپيوترهاي ميزبان به هم متصل است. هر كامپيوتر براي برقراري ارتباط با كامپيوترهاي ميزبان و پردازش اطلاعات بایستی یک نشانی اینترنتی منحصر به فرد داشته باشد. در واقع این نشانی اینترنتی که شامل تعدادی عدد می باشد مثل کدپستی عمل می کند.  این اعداد توسط پروتکل DNS به نشانی متنی تبدیل شده است مثلا اگر این ای پی (IP) را 172.217.18.142 در مرور گر وارد کنید گوگل نمایش داده می شود. بنابراين، نام هاي دامنه به نشاني متني براي يك محل در اينترنت اطلاق می شوند و منطبق با نشانی های IP هستند.

قسمت های مختلف یک دامنه:

دامنه سطح بالا TLD

در ترکیب یک نشانی سایت بخش آخر که TLD نامیده میشود مخفف Top Level Domain می باشد که معنای دامنه سطح اول می باشد. به عنوان مثال .com، net، ir  

دامنه سطح دوم

به آنچه که دقیقاً و مستقیماً یک سطح پایین تر از TLD قرار می گرد SLD گفته می شود که مخفف Second Level Domain به معنای دامنه سطح دوم می باشد. این قسمت می تواند مخفف شرکت، کسب و کار یا  خود علامت تجاری باشد.

به عنوان مثال آدرس سایت با https://www.noafarinlawyers.com   ( (comدامنه سطح بالا و (noafarinlawyers) دامنه سطح دوم است.

 اينترنت يك شبكة جهاني از كامپيوترهاي ميزبان به هم متصل است. هر كامپيوتر براي برقراري ارتباط با كامپيوترهاي ميزبان و پردازش اطلاعات بایستی یک نشانی اینترنتی منحصر به فرد داشته باشد. در واقع این نشانی اینترنتی که شامل تعدادی عدد می باشد مثل کدپستی عمل می کند.  این اعداد توسط پروتکل DNS به اسم تبدیل شده است مثلا اگر این ای پی را 172.217.18.142 در مرور گر وارد کنید گوگل نمایش داده می شود.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)
بخوانید
آیا برند (علامت تجاری) ثبت نشده از نظر حقوقی قابل حمایت است؟

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

انواع قرارداد محرمانگی

سهام ممتاز Preferred Stock

در كنار سهام عادي كه مهم ترين منبع تأمين مالي شركت هاي سهامي عام و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *