خانه / حقوق استارتاپ ها / چالش های حقوقی کسب و کار / نحوه سرمایه گذاری در شرکت های استارتاپی (قرارداد خرید سهم)

نحوه سرمایه گذاری در شرکت های استارتاپی (قرارداد خرید سهم)

 قرارداد سرمایه گذاری در قالب خرید سهم
سرمایه گذاران غالبا در دو قالب قراردادی خرید سهم و قرارداد وام قابل تبدیل به سهام در شرکت های استارتاپی سرمایه گذاری می کنند. قرارداد سرمایه گذاری در قالب سهم، در زمانی کاربرد دارد سرمایه گذار از همان ابتدا خواهان ورود به سهامداری شرکت استارتاپی و داشتن سهم می باشد.
شرکت‌های استارتاپی غالبا در آغاز، شرکت خود را با سرمایه یک میلیون تومان ثبت می کنند. در این حالت ممکن است شرکت دارای ۱۰۰۰ سهم ۱۰۰۰ ریالی باشد.
۱۰۰۰ ریال ارزش اسمی سهم است، اما ارزش واقعی سهم بیشتر از آن مبلغ است که اصطلاحا نیز ارزش واقعی سهم نامیده می شود.
سرمایه گذار در صورتی که در قالب خرید سهم سرمایه گذاری نماید، در واقع سهام شرکت را بر اساس ارزش واقعی سهم خریداری می کند. بنابراین قبل از سرمایه گذاری در یک استارتاپ، ابتدا آن را ارزش گذاری می کند و سرمایه گذار ارزش واقعی سهام را پرداخت می نماید.
به عنوان مثال ارزش یک شرکت استارتاپی را قبل از سرمایه گذاری یک میلیارد برآورد می نماید و در ازای خرید ۱۰ درصد آن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان می پردازد. اگرچه ممکن است کلیه ۱۰۰ میلیون تومان را یکجا پرداخت ننماید، بلکه در چند مرحله پرداخت نماید، یا پرداخت بخشی از آن را منوط به تحقق معیارهای ارزیابی عملکرد معین نماید.
نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد که مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان متعلق به سهامدارانی است که سهام خود را به سرمایه گذار فروخته است که در شرکت های استارتاپی غالبا تیم کارآفرین یا همان بنیان گذاران اصلی شرکت می باشند . سرمایه گذار به موجب قرارداد، فروشندگان سهام را ملزم می نماید، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان را به حساب شرکت واریز نماید.
۱۰۰ میلیون تومان واریزی در حساب شرکت تبدیل به طلب سهامدار فروشنده از شرکت استارتاپی می شود. همچنین در قرارداد تصریح می شود از محل طلب مذکور افزایش سرمایه صورت می گیرد. در واقع به فروشندگان سهام به ازای طلبی که از شرکت دارند، در زمان افزایش سرمایه سهام جدید داده می شود.

بخوانید
شرایط استفاده از بیمه بیکاری در حالات مختلف خاتمه همکاری با کارفرما
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

شرط عدم رقیق شدن سهام

شرط جلوگیری از رقیق شدن سهام (Anti-dilution) در قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ ها

شروط جلوگیری از رقیق شدن سهام در قرارداد سرمایه گذاری استارتاپ ها (شرط تعدیل سهام) …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *