خانه / حقوق تجارت الکترونیکی / نحوه شکایت از فروشگاه های اینترنتی

نحوه شکایت از فروشگاه های اینترنتی

امروزه با  توجه به شرایط پیش آمده و سهولت در خرید  و فروش غیر حضوری تعداد فروشگاه های اینترنتی رو به افزایش است. همسو با این افزایش ممکن است خریداران از فروشندگان در خصوص ارسال کالا، کیفیت کالا، استرداد کالا ناراضی باشند و علی رغم پیگیری، فروشنده پاسخگو نباشد و یا نتواند رضایت ایشان را جلب نماید. لذا خواهان شکایت و پیگیری قانونی از فروشگاه اینترنتی باشند. در این مقاله طرق شکایت از مراجع مختلف تبیین شده است.

1-شکایت از فروشگاه اینترنتی از طریق سامانه نماد اعتماد الکترونیکی

برای شکایت از این طریق فروشگاه اینترنتی باید اینماد داشته باشد. بنابراین اگر از طریق اینستاگرام و یا تلگرام از فروشگاهی خریدار صورت گرفته باشد و فروشنده نماد الکترونیکی نداشته باشد. خریدار نمی تواند از این راه استفاده کند.

نکته مهمی که در خصوص این روش وجود دارد این است که سامانه اینماد صرفا میانجی گر است و به طرفین این فرصت را می­‌دهد که بدون مراجعه به مراجع قضایی اخنتلاف خود را حل و فصل نمایند. بنابراین اگر طرفین نتوانند مصالحه کنند بایستی خریدار از طرق دیگری پیگیری نماید. برای موارد زیر خریدار می­تواند شکایت خود را به اینماد ارائه دهد:

  • عدم ارائه کالا
  • طولاني شدن مدت زمان ارسال كالا به بيش از مدت تعيين شده در سفارش
  • عدم رعايت مواد قانوني تجارت الكترونيكي در زمينه ي انصراف از خرید، فسخ قرارداد و مرجوعی کالایي در زمينه ي انصراف از خرید، فسخ قرارداد و مرجوعی کالا
  • عدم استرداد وجه پرداختی از سوی خریدار در صورت انصراف وی از معامله
  • عدم صدور فاكتور.
  • سایر موارد مرتبط و مشابه
بخوانید
آیا برند (علامت تجاری) ثبت نشده از نظر حقوقی قابل حمایت است؟

سایر نارضایتی ها و شکایات بایستی از طریق مراجع قانونی ذی صلاح مورد پیگیری قرار گیرند.

2-شکایت از طریق فروشگاه اینترنتی از طریق اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی

یکی دیگر از راه‌های شکایت از فروشگاه‌­های اینترنتی، مراجعه به سایت اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی است. این مرجع مانند سامانه اینماد، صلاحیت صدور حکم و مجازات فروشگاه را ندارد و صرفا با نقش سازش­گر را دارد و برای مصالحه تلاش می­‌کند و درصورتی که به نتیجه نرسد، اختلاف به مراجع قضایی ارجاع می‌­شود.

یکی دیگر از راه های شکایت از فروشگاه­های اینترنتی، مراجعه به سایت اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی است. این مرجع مانند سامانه اینماد، صلاحیت صدور حکم و مجازات فروشگاه را ندارد و صرفا با نقش سازش­گر را دارد و برای مصالحه تلاش می­کند و درصورتی که به نتیجه نرسد، اختلاف به مراجع قضایی ارجاع می­شود.
3-شکایت از طریق سامانه  پلیس فتا

در سایت پلیس فتا، بخشی به نام خدمات الکترونیکی و به دنبال آن ثبت گزارش تخلفات سایبری وجود دارد. بنابراین خریدار می­‌تواند از طریق این روش از فروشگاه اینترنتی شکایت نماید و تحلف فروشگاه را اعلام نماید.  

4-شکایت از طریق پلیس فتا و دادسرا

برای شکایت از فروشگاه اینترنتی چند روش وجود دارد که خریدار بر اساس نوع اختلاف پیش آمده می­‌تواند به یکی از آن­ها مراجعه کند.

موثرترین روش از نظر حقوقی برای شکایت علیه یک کسب و کار الکترونیکی مراجعه به پلیس فتا یا دادسرای جرایم رایانه ای است. در صورتی که خریدار از طریق اینماد و اتحادیه به نتیجه نرسد، مجبور است از همین  راه موضوع شکایت را پیگیری نماید. بنابراین می تواند به جای پیگری از طریق سامانه اینماد و اتحادیه کسب و کارهای مجازی مستقیما از طریق مراجع قضایی موضوع را پیگیری نماید.

قابل ذکر است موضوعاتی مانند گران فروشی، کم فروشی، تقلب، اخفاء و امتناع از عرضه کالا، عدم صدور فاکتور، فروش اجباری و سایر موارد موضوع قانون تعزیرات حکومتی در صورتی که از سوی فروشگاه‌های اینترنتی واقع شوند، از طریق تعزیرات قابل شکایت هستند.

بخوانید
بهترین قالب شرکت برای ثبت استارتاپ ها کدام است؟
قابل ذکر است موضوعاتی مانند گران فروشی، کم فروشی، تقلب، اخفاء و امتناع از عرضه کالا، عدم صدور فاکتور، فروش اجباری و سایر موارد موضوع قانون تعزیرات حکومتی در صورتی که از سوی فروشگاه‌های اینترنتی واقع شوند، از طریق تعزیرات قابل شکایت هستند.
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *