خانه / حقوق استارتاپ ها / چالش های حقوقی کسب و کار / نحوه صدور فاکتور توسط فروشگاه­های اینترنتی واسط (Market Place)

نحوه صدور فاکتور توسط فروشگاه­های اینترنتی واسط (Market Place)

طرح مسئله

پلتفرم‌­هایی مانند دیجی کالا (مارکت پلیس­‌ها)، به عنوان واسط و نماینده فروشندگان (تامین‌کنندگان کالا) عمل می­‌نمایند. به عبارت دیگر به موجب قرارداد فی مابین مارکت پلیس‌ها و تامین‌کندگان، ملرکت پلیس‌ها مجوز بهره­‌برداری از پلتفرم خود را جهت دسترسی به مشتریان بیشتر به ایشان اعطا می­‌نمایند. در این راستا به نمایندگی از تامین­‌کنندگان و فروشندگان، کالا و خدمات را به مشتریان ارائه می­‌نمایند. مسئله‌­ای که در این میان مطرح می­‌گردد آن است که مارکت پلیس‌ها، فاکتور را بایستی به نام چه کسی صادر نمایند و در صورتی که پلتفرم واسط، فاکتور رت به نام خود صادر نماید آیا خود مکلف به پرداخت مالیات درآمد فروشندگان نمی­‌گردد؟

مارکت پلیس‌ها و واسط های اینترنتی

مارکت پلیس‌ها و واسط های اینترنتی به عنوان نماینده فروشندگان کلیه مبالغ پرداختی مشتریان را وصول می نمایند و پس از کسر هزینه‌ها و کارمزد خود مابقیه مبلغ را به فروشندگان پرداخت می‌نمایند. بنابراین کلیه مبالغ پرداخت شده به مارکت پلیس‌ها در واقع درآمد ایشان محسوب نمی‌شود بلکه بخشی از مبالغ موصوف متعلق به فروشندگان است.

بخشنامه سازمان امور مالیاتی

طبق بخشنامه سازمان امور مالیاتی و رای دفتر فنی و اعتراضات مودیان، مارکت پلیس‌ها بایستی فاکتور و صورت حساب را به نام خود صادر و برای مشتری ارسال می نماید. در مقابل، ایشان صورت حسابی را در خصوص خدمات ارائه شده توسط به فروشنده و تامین‌­کننده، به نام فروشنده و تامین­‌کننده صادر می‌کنند.

مارکت پلیس­‌ها درآمدهای حاصل از ارائه خدمات خود به فروشنده و قراردادهای منعقده با فروشنده را طبق مفاد مواد 169 و 169 مکرر قانون مالیات های مستقیم، به سازمان امور مالیاتی گزارش می­‌نمایند.

بخوانید
آنچه یک مدیرعامل باید در خصوص صاحبان امضاء مجاز شرکت بداند

طبق بخشنامه  فوق‌الذکر ضرورتی به صدور صورتحساب فروش موضوع آئین نامه اجرایی ماده 95 قانون مالیات های مستقیم توسط  فروشنده وجود ندارد و در سامانه معاملات  فصلی، فروش­‌هایی که از طریق پلتفرم به نیابت و کالت از خود  فروشنده صورت گرفته است را به نام مارکت پلیس رسال می­‌کند.

 نکته: بر اساس قانون ماده 1 فصل یکم قانون مالیات بر ارزش افزوده عرضه کالا و خدمات در ایران و همچنین واردات و صادرات آن‌ها مشمول مقررات این قانون می باشد. بنابراین علاوه بر اظهارنامه مالیات بر عملکرد مشاغل اینترنتی نیز همانند دیگر مشاغل باید هر سه ماه اظهارنامه ارزش افزوده و سه ماهه فصلی را نیز تکمیل نمایند.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

انواع قرارداد محرمانگی

سهام ممتاز Preferred Stock

در كنار سهام عادي كه مهم ترين منبع تأمين مالي شركت هاي سهامي عام و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *