خانه / حقوق مالکیت فکری / نقض حقوق صاحب علامت تجاري از طريق نام دامنه در حقوق ایران

نقض حقوق صاحب علامت تجاري از طريق نام دامنه در حقوق ایران

 نام دامنه بخشی از نشانی وبسایت است و اشخاص می‌توانند با جستجوی آن‌ به سایت مورد نظر خود دست یابند. نام دامنه می‌تواند معرف کسب و کار در فضای مجازی و موجب شهرت علامت تجاری شرکت‌ها و کسب و کارها باشد. همانند علامت تجاری شرکت‌ها و اشخاص، درصدد ثبت دامنه منحصر به فرد برای تمایز خدمات و کالاهایشان با سایر خدمات و کالاهای رقیب می‌باشند. بنابراین همزمان با ثبت دامنه، درصدد ثبت علامت تجاری یکسان با دامنه خود می باشند.

در مواردی ممکن است کسب و کارهای سنتی علی رغم ثبت علامت تجاری خود، برای کسب و کار خود اقدام به ثبت دامنه نکرده باشند یا دامنه های مشابه را خریداری نکرده باشند و شخص دیگری دامنه مدنظر خود را به نام خود ثبت نماید. حال سوالی که مطرح می شود آن است که صاحب علامت تجاری جهت ثبت دامنه به نام خود و رفع تعارض بایستی چه تدابیری را اتخاذ نماید.

جايگاه نام دامنه در مباحث حقوق مالكيت فكري

نظر غالب بر اين است كه نا م دامنه جزء حقوق مالكيت فكري محسوب نمي شود و سازمان جهاني مالكيت فكري  (وايپو) نيز در اسناد و نوشته هاي خود بدين امر تصريح كرده است. اگرچه قابل ذکر است سازمان وايپو كميته اي خاص را به بررسي ابعاد نام دامنه اختصاص داده است.

ماده ۶۶ قانون تجارت الکترونیکی ایران

ماده ۶۶  قانون تجارت الکترونیکی مقرر می‌دارد:

بخوانید
شرایط استفاده از بیمه بیکاری در حالات مختلف خاتمه همکاری با کارفرما

به منظور حمايت از حقوق مصرف كنندگان و تشويق رقابت هاي مشروع در بستر مبادلات الكترونيكي استفاده از علائم تجاري به صورت نام دامنه (Domain Name) و يا هر نوع نمايش بر خط (Online) علائم تجاري كه موجب فريب يا مشتبه شدن طرف به اصالت كالا و خدمات شود ممنوع و متخلف به مجازات مقرر در اين قانون خواهد رسيد.

نکات مربوط به قانون تجارت الکترونیکی

صاحب علامت تجاری برای طرح دعوا علیه ثبت کننده دامنه بایستی موارد ذیل را اثبات
نماید:

  1. نقض حق در جریان تجارت بوده و از علامت استفاده تجاري شده باشد.
  2. خوانده دعوا نام دامنه‌اي را ثبت کرده که عین یا مشابه علامت تجاري خواهان است.
  3. اقدام خوانده موجب گمراهی مصرف کننده گردد.
  4. علامت تجاري در زمان ثبت دامنه موجود باشد.

قانون تجارت الكترونيكي در ماده۶۶، سوء استفاده از علائم تجاري را كه به صورت نام دامنه و يا هر نوع نمايشِ بر خط موجب فريب يا مشتبه شدن طرف به اصالت كالا و خدمات شود ممنوع ساخته است. بنابراین بایستی گمراه شدن مصرف کننده اثبات شود.

در صورتی که صاحب دامنه از دامنه برای کسب و کار غیر مشابه با کسب و کار صاحب علامت تجاری استفاده کند، صاحب علامت تجاری نمی تواند تقاضای ابطال دامنه را درخواست نماید. چرا كه حمايت ازعلامت تجاري محدود به مواردي است كه علامت در آن طبقات و حدود حمايت است. بنابراین براي حمايت از صاحب علامت در برابر استفاده از طرف اشخاصي كه با صاحب علامت رقابتي ندارند، مقرر ه اي وجود ندارد و حمايت از علامت محدود به مواردي شده است كه استفاده از علامت از طرف رقباي شركت باشد.

بخوانید
مفهوم رقیق شدن سهام در قراردادهای سرمایه گذاری استارتاپ ها

در فرضي كه ثبت كننده نام دامنه، حقوق صاحب علامت تجاري را نقض نماید و موجب فريب يا مشتبه شدن طرف به اصالت كالا و خدمات شود  طبق قانون به يك تا سه سال حبس و جزاي نقدي از بيست ميليون ريال تا يكصد ميليون ريال محكوم خواهد شد. علاوه بر این صاحب علامت تجاری بر اساس قانون مسئولیت مدنی ایران می‌تواند از ثبت‌کننده دامنه مطالبه خسارت نماید.

نمونه رای
مقالات مرتبط با این مقاله:

تعارض نام دامنه اینترنتی با علامت تجاري

بررسي نام هاي دامنه از منظر حقوق مالكيت فكري با نگاهي به حقوق ايران

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

درج علامت TM کنار برندها و علائم تجاری به چه معناست؟

درج علامت TM کنار برندها و علائم تجاری به چه معناست؟

در کشورهایی مثل آمریکا نشانهTM کنار یک واژه یا عبارت به معنی آن است که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *