خانه / حقوق استارتاپ ها / چالش های حقوقی کسب و کار / ۱۰ نکته مهم حقوقی برای مذاکره با سرمایه گذاران خطرپذیر

۱۰ نکته مهم حقوقی برای مذاکره با سرمایه گذاران خطرپذیر

1-قبل از مذاکره با سرمایه گذاران با بهره­ گیری از مشاوران حوزه سرمایه گذاری خطرپذیر، با شروط رایج در قراردادهای سرمایه­ گذاری و به ویژه ابعاد مالی و حقوقی آگاهی یابید. آشنایی با حقوق و تعهدات سرمایه­ گذاران و بنیان گذاران و نیز خط قرمزهای سرمایه گذاران شما را در جلسات مذاکره یاری می‌کند. 

۲-شتابزده عمل نکنید. زمانی که موفق به جذب نظر سرمایه­‌گذار برای تزریق سرمایه در استارتان شدید، قرارداد سرمایه­گذاری را چشم بسته امضا نکنید. قرارداد سرمایه­ گذاری قرارداد الحاقی نیست که جایی برای مذاکره وجود نداشته باشد و شروط قرارداد سرمایه­‌گذاری در مواردی قابل تعدیل است.

۳-حداقل سرمایه مورد نیاز برای توسعه کسب و کارتان را درنظر بگیرید و بر اساس آن به سرمایه گذار امتیاز دهید و کننترل شرکت را واگذار کنید.

۴-فرضی را درنظر بگیرید که که سرمایه­ گذار نتوانست بخشی از سرمایه مورد تعهد را پرداخت کند. راه نجات خود را در قرارداد پیشبینی کنید. به عنوان مثال در قرارداد شرطی را درج نمایید که بر اساس آن بتوانید بر مبنای صلاحدید خود قرارداد را فسخ کنید.

۵-اگر بخشی از آورده سرمایه­ گذار غیر نقدی هست، به عبارت دیگر به طور مثال آورده سرمایه­ گذار دسترسی به بازار و شبکه هدف استارتاپ است و درصدی از سهام تخصیص یافته به این سبب به ایشان تعلق می­گیرد، فرضی را در نظر بگیرید که ایشان با وجود شبکه سازی نتوانستد برای استارتاپ درآمد یا سودی را به ارمغان بیاورند. بنابراین معیار کمی نیز در این خصوص پیشبینی کنید.

۶-قبل از امضای قرارداد سرمایه­‌گذاری از وضعیت مالی سرمایه­گذار و نحوه ایفای تعهدات ایشان در خصوص سایر قراردادهای سرمایه­گذاری مطلع شوید. شاید با استفاده از قرارداد مناسب بتوانید از سرمایه­ گذار بدقول رها شوید ولی قطعا زمان و انرژی زیادی را از دست خواهید داد.

بخوانید
قرارداد محرمانگی یا قرارداد عدم افشای اطلاعات (Non-disclosure Agreement-NDA)

۷- نکته مهمی که باید هم ‌بنیان گذاران توجه نمایند این است که سرمایه­گذاران خطرپذیر در قالب اعطای وام در استارتاپ سرمایه­گذاری میکنند. بنابراین باید نحوه استرداد این مبلغ مشخص شود. به عبارت دیگر آن­ها طلبکار شرکت می­شوند و شرکت متعهد به پرداخت مبلغ به ایشان است. اما در قرارداد تدابیری پیشبینی می شود که استارتاپ و بنیان گذاران  در آینده برای بازپرداخت آن مبلغ دچار مشکل نشوند. (شرط عدم رقیق سازی سهام) ( برای آگاهی بیشتر از این موضوع این مطلب را بخوانید)

۸-قراردادهای سرمایه­گذاری خطرپذیر دارای انواع مختلفی مانند قرارداد خرید سهم یا قرض قابل تبدیل به سهام (Convertible) می­باشند. قرارداد وام قابل تبدیل به سهام نیز دارای انواع متفاوتی می­باشد. در زمان انتخاب هر یک از این مدل قراردادها از پیامدهای حقوقی و مالی قرارداد آگاهی یابید.

۹-نمونه­های خارجی قراردادهای سرمایه­‌گذاری خطرپذیر یا توضیحات سایت های معتبر خارجی برای یادگیری شروط قراردادهای سررمایه­ گذاری خطرپذیر خیلی کاربردی هستند ولی باید توجه داشته باشید که بسیاری از آن شروط پس از انطباق با حقوق ایران می توانند در قرارداد درج شوند. بنابراین بعضی از این شروط قابل درج در قرارداد سرمایه گذاری نیستند یا نحوه نگارش این شروط در قرارداد نیاز به تخصص حقوقی دارد.

۱۰-قراردادهای سرمایه گذاری خطرپذیر با قراردادهای سرمایه­­گذاری سنتی تفاوت دارند، پیشنهاد می­ گردد در زمان مذاکره با سرمایه­گذار از ریسک ­های ناشی از پذیرش کلیه مفاد قرارداد با بهره­ گیری از متخصصین این حوزه آگاه شوید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

انواع قرارداد محرمانگی

سهام ممتاز Preferred Stock

در كنار سهام عادي كه مهم ترين منبع تأمين مالي شركت هاي سهامي عام و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *