خانه / حقوق استارتاپ ها / چالش های حقوقی کسب و کار / بهترین قالب شرکت برای ثبت استارتاپ ها کدام است؟

بهترین قالب شرکت برای ثبت استارتاپ ها کدام است؟

در صورتی که کارآفرینان با درنظر گرفتن مزایا و معایب ثبت شرکت، تمایل به ثبت استارتاپ در قالب یکی از شرکت های تجاری داشته باشند، وارد پروسه بعدی، انتخاب قالب مناسب برای ثبت استارتاپ خواهند شد. اینجاست که کارآفرینان درصدد آشنایی بیشتر با انواع شرکت های تجاری و مزایا و معایب آن ها می باشند.

پیشنهاد مشاورین حقوقی و سرمایه گذاران

انتخاب قالب مناسب برای ثبت شرکت معیارها و مولفه های متفاوتی دارد اما وقتی پای استارتاپ ها در میان است قالب غیر از شرکت سهامی خاص مطرح نمی شود. قالب های شرکت های تجاری برای مقاصد گوناگون طراحی شده اند و شرکت سهامی خاص می تواند بهترین انتخاب برای کارآفرینان باشد. سرمایه گذاران نیز قالبی غیر از شرکت سهامی خاص را برای سرمایه نخواهند پذیرفت.

مولفه های اساسی برای انتخاب قالب مناسب

در حقوق تجارت شرکت ها به دو نوع شرکت سرمایه و شرکت اشخاص تقسیم می شوند. این تقسیم بندی بر مبنای میزان مسئولیت شرکا، اهمیت اعتبار و شخصیت شرکا و سرمایه شرکت و نیز نحوه اداره شرکت می باشد. شرکت های تضامنی و نسبی در دسته شرکت اشخاص و شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود در دسته شرکت سرمایه قرار می گیرند.

شرکت اشخاص

 در شرکت اشخاص، در پرداخت دیون شرکت مسئول هستند. به عبارت دیگر مسئولیت آن ها محدود به سرمایه ای که وارد شرکت کرده اند، نمی باشد. در نتیجه خود شخصیت و اعتبار شرکا نیز اهمیت زیادی دارد، نقل و انتقال سهم به آسانی صورت نمی گیرد و در صورت فوت، ورشکستگی و محجور شدن یکی از شرکا، شرکت منحل می گردد.  

شرکت سرمایه

در شرکت های سرمایه، آنچیزی که بیشتر از همه اهمیت دارد سرمایه است و نه شخصیت شرکا و مسئولیت شرکاء صرفاَ محدود به آورده ( سرمایه) و مبلغ اسمی آن ها می باشد. بنابراین سقف تعهد شرکاء در شرکت های سرمایه ای، میزان سرمایه آن ها است و بیش از آن، شرکاء مسئولیتی ندارند.

با توجه به بی اهمیت بودن شخصیت شرکا:

-نقل و انتقال سهام با سهولت بیشتری صورت می گیرد.

بخوانید
نکات مربوط به بیمه ویژه مدیران استارتاپ ها و کسب و کارهای کوچک

 -با فوت سهامدار، اوراق سهام به وراث وی منتقل می گردد.

-پس از فوت، ورشکستگی یا ممنوعیت قانونی و قضایی یکی از شرکا و یا یکی از سهامداران، شرکت همچنان به حیات خود ادامه می دهد.

-در صورت ورشکستگی شرکت به علت ناتوانی در تادیه بدهی طلبکاران شرکت و مدیرتصفیه نمی توانند به سهامداران و یا شرکا مراجعه کنند. به عبارت دیگر، شرکا تا سقف آورده خود در شرکت مسئول پرداخت دیون شرکت می باشند.

شرکت با مسئولیت محدود

با توجه به مسئولیت محدود شرکا در شرکت های سهامی خاص و با مسئولیت محدود، اشخاص تمایل به ثبت شرکت خود در قالب یکی از این شرکت ها می باشند. شرکت با مسئولیت محدود ویژگی هایی به شرح زیر دارد که ممکن است اشخاص این قالب را به شرکت سهامی خاص ترجیح دهند:

در صورتی که شرکت نتواند دیون طلبکاران خود  را پرداخت نماید، طلبکاران نمی توانند به شرکای شرکت با مسئولیت محدود برای وصول طلبشان رجوع نمایند.

سازوکار اداره این شرکت برای شرکای زیاد طراحی نشده است.

حضور بازرس در این شرکت اجباری نیست.

برای شرکت حداقل سرمایه ای در قانون تجارت پیش بینی نشده است.

در این شرکت نقل و انتقال سهام به نسبت شرکت تضامنی و نسبی آسانتر است ولیکن در هر صورت شریک به آسانی نمی تواند سهام خود را منتقل کند.

شریک شرکت با مسئولیت محدود  حتی اگر مدیر باشد بر خلاف مدیران شرکت سهامی شخصا مسئول پرداخت قروض شرکت نخواهد بود حتی اگر به سبب اعمال او شرکت ورشکسته شده باشد.

تقویم آورده نقدی با شرکاء بوده و نیازی به جلب نظر کارشناس رسمی نیست.

شرکت با مسئولیت محدود با دو نفر قابل ثبت است.

در شرکت با مسئولیت محدود بدون ارائه مدارک تودیع سرمایه، صرفا اقرار موسسین به میزان سرمایه و پرداخت به صندوق شرکت یا هیات مدیره کفایت می‌کند.

در شرکت با مسئولیت محدود یک یا چند که ممکن است از خارج از شرکا هم باشند می توانند برای مدت نامحدود اداره شرکت را برعهده می‌گیرند

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است ، در شرکت سهامی ، سرمایه شرکت به سهام متساوی القیمه تقسیم شده ، مبلغ اسمی سهام  وحتی در صورت تجزیه آن به قطعات سهام باید متساوی باشد.

بخوانید
داستان شکایت از یک کسب و کار اینترنتی؛ از اینماد تا... شورای حل اختلاف!

ویژگی های شرکت سهامی خاص 

حداقل سرمایه در شرکت سهامی خاص، یک میلیون ریال است (در شرکت با مسئولیت محدود، حداقل سرمایه مشخص نشده است).

در شرکت سهامی خاص حداقل سه مدیر برای مدت حداکثر ٢ سال انتخاب می‌شوند (در شرکت با مسئولیت محدود، مدیران می توانند برای مدت نامحدود انتخاب شوند).


– سرمایه شرکت منحصراَ توسط خود موسسین تامین می شود و حق صدور اعلامیه پذیره نویسی را ندارند.

– مسئولیت سهامداران در این شرکت مانند مسئولیت شرکاء شرکت بامسئولیت محدود است. یعنی فقط به میزان سهامشان مسئول تادیه دیون شرکت اند نه بیشتر.
– حداقل تعداد سهامداران جهت ثبت یک شرکت سهامی خاص ۳ نفر و حداکثر بدون محدودیت می باشد (حداقل تعداد شرکاء در شرکت با مسئولیت محدود ۲ نفر است)

-نقل و انتقال سهام در صورتی که دراساسنامه خلاف آن ذکر نشده باشد، به نیاز به اخذ رضایت سایر سهامداران صورت خواهد گرفت (در شرکت با مسئولیت محدود رضایت عده ای از شرکا که لاقل سه چهارم سرمایه را داشته و اکثریت عددی هم داشته باشند برای انتقال سهم الشرکه لازم است  و به موجب سند رسمی امکان پدیر است (موجد حق است)

– شیوه های اداره آن کامل است و مقررات قابل توجهی راجع به نحوه اداره و شیوه مدیریت و اخذ تصمیم نسبت بدان وضع شده است.
– در تصمیم گیری برای اداره این شرکت ، رای اکثریت ملاک است و منظور از اکثریت نیز اکثریت سرمایه است، یعتی عده ای از شرکاء که بیش از نصف سرمایه شرکت را دارا باشند، ولو آنکه از لحاظ عددی این شرکاء در اکثریت نباشند، بنابراین شیوه اخذ تصمیم در این شرکت ساده و سریع است.

نتیجه

با توجه به موارد فوق الذکر به ویژه وجود مقررات کامل برای اداره شرکت سهامی خاص، شرکت سهامی خاص قالب مناسب برای استارتاپ ها می باشد. به ویژه انکه به دلیل مشکلاتی که در خصوص تبدیل شرکت با مسئولیت محدود وجود دارد، پیشنهاد می گردد، از همان ابتدا به ثبت شرکت در قالب شرکت سهامی خاص اقدام شود. شرکت با مسئولیت محدود نیز  برای کارهای کوچک که سرمایه زیادی نیاز ندارد (نیازی به جذب سرمایه نباشد) و شرکا مایل نباشند اشخاصی از خارج وارد شرکت شوند، قالب مناسبی می باشد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
( رای)

درباره‌ی نیلوفر طاهری

مشاور حقوقی شرکت سرمایه گذاری بهمن و شرکت ژاکت وکیل پایه یک دادگستری

همچنین ببینید

آیا مدیران عامل در شرکت های تجاری مشمول قانون کار هستند ؟

آیا مدیران عامل در شرکت های تجاری مشمول قانون کار هستند ؟

جواب سوال فوق بستگی به آن دارد که آیا مدیر عامل شرکت، علاوه بر تصدی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *